Dlaczego niektóre mieszkania są określane jako “bezczynszowe”?

ceny mieszkań w Bydgoszczy wyceny przez rzeczoznawców

Osoby posiadające bezczynszowe mieszkanie nie są zobowiązane do odprowadzania comiesięcznego czynszu do spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty. Jednakże to, czy posiadacze takich lokum są zwolnieni z obowiązków związanych ze stanem budynków, klatek schodowych czy odśnieżaniem? Dlaczego warto, aby lokal zobaczył przed zakupem rzeczoznawca mieszkaniowy w Bydgoszczy? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Mieszkanie bezczynszowe – jak to działa?

Jak sama jego nazwa wskazuje, wynajem mieszkania bezczynszowego, nie wymaga od mieszkańców opłacania comiesięcznego czynszu administracyjnego. To wynika z faktu, że takie lokale nie podlegają żadnej wspólnocie mieszkaniowej ani spółdzielni. Jednak co to znaczy, że mieszkanie jest bezczynszowe?

Ponieważ nie ma zewnętrznego podmiotu zarządzającego budynkiem, mieszkańcy nie są zobowiązani do finansowania kosztów związanych z takimi usługami jak wywóz śmieci, utrzymanie powierzchni wspólnych czy pielęgnacja terenów zielonych. Niemniej jednak nadal muszą pokrywać opłaty związane z funkcjonowaniem i wynagrodzeniem pracowników wspólnoty/spółdzielni, jeśli takie usługi są dostępne.

Mieszkania bezczynszowe, szczególnie te dostępne na rynku pierwotnym, charakteryzują się zazwyczaj niewielką przestrzenią wspólną. W przeciwieństwie do tradycyjnych lokali często posiadają odrębne wejścia do każdego mieszkania, oraz mogą być przypisane do nich niewielkie działki (np. ogrody) garaże lub miejsca parkingowe.

Ile wynoszą opłaty w mieszkaniach bezczynszowych?

Zanim dokonamy zakupu, warto dowiedzieć się, co to znaczy, że mieszkanie jest bezczynszowe? Nie jest konieczne płacenie czynszu administracyjnego. Niemniej jednak nie oznacza to wcale, że nie ma żadnych opłat. Regularne świadczenia będą związane między innymi z opłatami za media: gaz, wodę, prąd, jak również wywóz śmieci. Zatem, ile się płaci za mieszkanie bezczynszowe? Od czego jest to zależne?

Największe opłaty wiążą się zdecydowanie z okresowymi remontami wspólnych części, które co pewien czas są konieczne do przeprowadzenia.

Jako, iż w lokalach tego rodzaju nie ma opłat administracyjnych, nie istnieje też fundusz remontowy. W wypadku kiedy pojawia się konieczność przeprowadzenia remontu albo sporej naprawy każdy lokator zobowiązany zostanie do uregulowania kosztów. Przez to, opinie o mieszkaniach bezczynszowych nie są zawsze przychylne.

Jakie obowiązki mają lokatorzy w mieszkaniach bezczynszowych?

Interesując się wynajmem mieszkania bezczynszowego, należy wiedzieć, jakie są obowiązki mieszkańców. Zwykle wspólnota mieszkaniowa/ spółdzielnia zajmuje się dbaniem o wspólną przestrzeń, czyli m.in. odśnieżaniem zimą, koszeniem latem, a przez cały rok również sprzątaniem klatek schodowych. Gdy zatem budynek nie będzie podlegał pod żadną administrację, wszystkie wymienione obowiązki spadną na lokatorów.

Istnieje możliwość, aby mieszkańcy sami zajmowali się pracami takimi jak koszenie trawy lub sprzątanie klatki schodowej, ale bardziej wygodnym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług zewnętrznej firmy, której koszty ponosiłaby cała społeczność. Jednakże, aby to zrealizować, niezbędna jest jednogłośność wśród mieszkańców. Co więcej, jeden z lokatorów musi wyrazić zgodę na podpisanie umowy z dostawcami usług, ponieważ nazwisko tej osoby ma widnieć na dokumencie.

Nowe mieszkania bezczynszowe są projektowane w taki sposób, aby przestrzeń wspólna była ograniczona do minimum, co zapewnia wygodę mieszkańcom.

Warto również zaznaczyć, że w mieszkaniach bezczynszowych obowiązują takie same zasady współżycia, jak w tradycyjnych blokach czy kamienicach. Mieszkańcy muszą więc przestrzegać reguł, typu cisza nocna.

Czy mieszkanie bezczynszowe jest warte zakupu?

Czy zakup mieszkania bezczynszowego jest opłacalny? To zależy przede wszystkim od preferencji osoby kupującej. Wybór tego rodzaju mieszkania przekłada się na niższe miesięczne wydatki, jednak wiąże się także z większą odpowiedzialnością mieszkańców i koniecznością samodzielnego wykonywania wielu obowiązków związanych z utrzymaniem części wspólnych, takich jak sprzątanie klatek schodowych, odśnieżanie podjazdów czy pielęgnacja terenów zielonych.

Warto jednak podkreślić, że mieszkania bezczynszowe często są dostosowane do takiego systemu i charakteryzują się specyficzną strukturą opłat. Przestrzeń wspólna jest zazwyczaj ograniczona do minimum, a indywidualne wejścia zastępują klatki schodowe. W budynku znajduje się tylko kilka lokali z jednym podjazdem.

Co warto sprawdzić przed zakupem mieszkania bezczynszowego?

Przede wszystkim, zanim zdecydujemy się na zakup mieszkania bezczynszowego, powinniśmy zająć się jego wyceną. Pomóc może nam w tym profesjonalny rzeczoznawca majątkowy toruń. Dzięki niemu dowiemy się, jaka jest realna wartość lokalu.

Ponadto warto sprawdzić stan techniczny całego budynku. W takim wypadku sprawdzi się ekipa przeprowadzająca profesjonalne ekspertyzy. Kolejną kwestią jest czystość wokół oraz wewnątrz budynku. Zaniedbane otoczenie albo budynek to często jednoznaczny sygnał, który świadczy o skłóconej ze sobą wspólnocie zamieszkującej wybraną nieruchomość i niemającej ochoty zadbać o dom.

Dodaj komentarz