Dlaczego moja działka nie sprzedaje się?

wycena dzialki budowlanej bydgoszcz

Zdiagnozowanie problemu przedłużającego się lub wręcz nieskutecznego procesu sprzedaży działki zwykle jest trudne, gdy jest to nieruchomość, do której mamy szczególny stosunek emocjonalny. Spadek po dziadkach lub działka, odnośnie której przez długi czas sami mieliśmy konkretne plany związane z budową domu, z których musieliśmy zrezygnować? To wszystko powoduje, że mamy trudność w obiektywnej ocenie nie tylko wartości nieruchomości, ale też w ocenie czynników, które mogą zniechęcać potencjalnych kupców.

Wielu z tych problemów oczywiście unikniemy, jeśli zatrudnimy rzeczoznawcę majątkowego do wyceny działki (oferta w Bydgoszczy, Toruniu i na terenie woj. kujawsko-pomorskiego tutaj). Rzeczoznawca nieruchomości Bydgoszcz podzieli się z nami doświadczeniem na temat tego, jakie czynniki powodują, że już na poziomie oferty na OLX lub innym portalu sprzedażowo-aukcyjnym nasza działka może przegrywać z innymi ogłoszeniami. Zanim jednak to zrobimy, warto samemu uczciwie podejść do sprawy i zweryfikować kilka istotnych elementów oraz to, jak one mogą wyglądać w oczach potencjalnego kupca.

Brak dobrej drogi dojazdowej do działki przyczyną problemów z jej szybką sprzedażą?

Przede wszystkim, jest to kwestia drogi dojazdowej do działki. O ile w przypadku jej zupełnego braku sprawa jest prosta, o tyle już wtedy, gdy droga faktycznie jest, ale nie jest dobrej jakości, dochodzi do nieporozumień. Spróbujmy postawić się w sytuacji potencjalnego nabywcy, który patrząc na naszą niewyrównaną i pełną kolein drogę zarośniętą z każdej strony drzewami lub krzakami pomyśli o tym, jak wiele problemów będzie generował taki układ. Być może my sami jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że zarośla były tam zawsze i nie widzimy w tym szczególnego problemu, ale ktoś, kto widzi taki krajobraz po raz pierwszy może od razu ocenić sytuację jako niemożliwą do przyjęcia. Powodów może być wiele. Może to być osoba, która ma złe wspomnienia z drogą, która w jego rodzinnej posiadłości była okresowo zalewana opadami i powstawało błoto, które było uciążliwe i dla osób poruszających się pieszo i dla tych, którzy zakopywali się w nim autem spiesząc się do pracy? Może to być też inwestor, który widzi, jak spore koszty będzie musiał ponieść, aby drogę wyrównać i utwardzić zanim wjedzie na działkę ciężkim i niewymiarowym sprzętem budowlanym? Może to być też osoba, która może przeceniać koszty związane z przystosowywaniem drogi do codziennego użytku dla aut osobowych – może spodziewać się niechcianych wzrostów końcowych kosztów związanych ze stawianiem domu i brak gotowej drogi może przelać czarę goryczy.

Pokazujmy do sprzedaży jedynie działkę posprzątaną

Działka zarośnięta, z zalegającymi na niej niepotrzebnymi sprzętami, które nigdzie indziej nie znalazły swojego miejsca (stare opony, wraki sprzętów rolniczych itp.) nie będzie wyglądała dobrze. Przed zrobieniem zdjęć działki oraz przed zaproszeniem na nią oglądających, warto przystrzyc trawę i usunąć śmieci z trawnika, nawet jeśli są to jedynie pozostałości po roztopach (zmurszałe liście itp.)

Rozmawiając z potencjalnymi kupcami, koniecznie wskażmy atuty wynikające ze stosunków międzyludzkich panujących w okolicach. Bezkonfliktowi sąsiedzi działki, a w najlepszym przypadku sąsiedzi prawie nieobecni będą na wagę złota. Jednym z podstawowych błędów sprzedawców zapraszających osoby na oględziny jest wprowadzanie ich już na etapie wstępnego oglądania nieruchomości w konflikty rodzinne panujące między właścicielami działki a osobami z nimi skoligaconymi. Szczególnie, gdy wszyscy mieszkają lub będą mieszkać blisko sprzedawanego terenu. Potencjalny nabywca działki szybko wyłapuje potencjalne problemy, które mogą kryć się z nieuporządkowanymi sprawami rodzinnymi, w których tle jest np. dziedziczenie nieruchomości.

Sposób na uatrakcyjnienie oferty sprzedaży działki – stworzenie ujęć z drona terenu

Aby jednak osoba potencjalnie zainteresowana kupnem działki budowlanej, umówiła się z nami na spotkanie, konieczne jest skuszenie jej do tego naszą ofertą w sieci. W ostatnich czasach jak grzyby po deszczu wyrastają firmy, które oferują nagrywanie ujęć z drona. Jest to idealny sposób dla osób, które chcą pokazać swoją działkę. I nie tylko o pokazanie terenu z góry chodzi, ale przede wszystkim o to, aby przedstawić atuty terenu. Stawy, jeziora, rzeki – ujęcia takich atrakcji są jak najbardziej wskazane! Jeśli jest to teren górzysty, konieczne jest umieszczenie w ofercie zdjęcia widoku, jaki potencjalnie może rozciągać się z okien domu. Robiąc zdjęcia terenu horyzontalne, zadbajmy o to, aby w tle znajdowały się raczej drzewa, niż przykryta blachą, wiata na śmieci należąca do sąsiada. Trzeba przy tym pamiętać, że ujęcia powinny być robione w słoneczny dzień.

Dostosujmy cenę działki do średnich cen panujących w danej okolicy

Uzyskanie ceny wyższej niż średnia jest możliwe, gdy mamy w ręku dodatkowe atuty, których nie posiadają inne działki w okolicy. Niestety, nie zawsze jest to wielkość. Może to być bliskość wjazdu na obwodnicę prowadzącą do pobliskiego miasta lub obecność drzew, uatrakcyjniających działkę.

 

Dodaj komentarz